Kuchnia wietnamska jest w dużej mierze oparta na kuchni chińskiej oraz francuskiej, jednak nie brakuje w niej własnych charakterystycznych dla tego kraju dań. Ta kuchnia uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie, dzięki używanym w niej składnikom. W tym artykule dowiesz się, z jakich potraw słynie Wietnam, a także jakie są w tym kraju najpopularniejsze napoje.

Główne potrawy kuchni wietnamskiej

Do składników, które najczęściej występują w daniach kuchni wietnamskiej, między innymi należy sos rybny (Wietnamczycy używają go zamiast sosu sojowego), świeże zioła oraz ryż. Do picia najczęściej znajdziemy mocną kawę z cukrem i mlekiem (czasem z lodem) oraz zieloną herbatę jaśminową. Jeśli chodzi o mięso, to króluje głównie wołowina oraz wieprzowina. Występują również dania rybne i owoce morza. Najsłynniejszym daniem kuchni wietnamskiej są sajgonki znane w Wietnamie jako nem. Jest to farsz (mięsny, warzywny, krewetkowy lub mieszany) zawijany w jadalny papier ryżowy. Sajgonki można zjeść usmażone, przyrządzone na parze lub na surowo z różnymi dipami. Równie popularnym daniem jest smażony makaron ryżowy podawany z kurczakiem, warzywami lub wołowiną. Potrawa, na którą warto zwrócić uwagę jest banh xeo. Są to wietnamskie naleśniki z nadzieniem mięsno – warzywnym lub wegetariańskim podawany z sosem rybnym, lub z sosem z orzeszków ziemnych. Jeśli chodzi o desery, to przeważają takie, w których występują banany, na przykład naleśniki z bananami, banany smażone czy też banany z lodami kokosowymi. Można również spotkać się z ciastkiem o smaku zielonej herbaty lub gorącym ciastem czekoladowym z lodami waniliowymi, a także po prostu z lodami w różnych smakach. Wietnamczycy w kuchni używają patelni wok, a jedzą najczęściej pałeczkami.
Dzięki wiedzy zdobytej z pomocą tego artykułu już wiesz, czego możesz się spodziewać, idąc do restauracji, serwującej kuchnię wietnamską, a także jakie dania będziesz miał do wyboru, będąc na wycieczce w Wietnamie. Wybór dań jest naprawdę szeroki i każdy z pewnością znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu.