Sposób żywienia zwierząt hodowlanych.

Zwierzęta hodowlane, nie zależnie od tego, czy przeznaczone są na mięso, czy też na produkty, jak mleko czy jaja, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, oraz paszy. Podawanie stale świeżej paszy, jest bardzo kosztowne, a ponadto, może powodować mały przyrost wagi. Aby właściwie karmić zwierzęta, warto sięgnąć po specjalną paszę uzupełniającą.

Pełnowartościowa pasza uzupełniającą dla zwierząt hodowlanych.

Odpowiednio dobrana, wartościowa karma dla zwierząt, szczególnie w okresie zimowym, jest bardzo istotną. To dzięki niej, zwierzę przybiera na wadze, a koszt jego utrzymania, nie jest wygórowany. Jedna porcja paszy, w postaci wysłodki niemelasowane, uzupełniają zapotrzebowanie w witaminy, ale przede wszystkim białko. Ich przyjemny, słodki smak, oraz wygodne granulki, chętnie są zjadane przez zwierzęta, takie jak bydło, konie, trzodę chlewną czy drób.

Czym są wysłodki, i jakie są zalety ich podawania?

Wysłodki, to nic innego, jak produkt uboczny, powstający podczas produkcji cukru. Pozbawione cukru i wody buraki, stanowią świetną przekąskę, są zdrowe i smaczne, a duża zawartość minerałów, i składników odżywczych sprawia, że zwierzęta uzupełniają zapotrzebowanie na składniki, i właściwie przybierają na wadze.
Wysłodki, to zdecydowanie jedna z najtańszych pasz, dostępnych na rynku. Przechowuje się ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach, by zapobiec rozwijaniu się pleśni i grzybów, Jeśli zwierzęta mają problem z pobieraniem paszy, jest ona dla nich za twarda, lub nieporęczna do chwytania, niewielkie granulki, można zmoczyć wodą. W ten sposób, nasiąknięte buraki, będą ułatwieniem, zwłaszcza dla małych zwierząt, jak drób. W przypadku zastosowania wody, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu boksu, z znajdujących się w nich resztkach. Spożycie nieświeżego pokarmu, może powodować groźne dla zwierząt choroby. Choć boks można sprzątać co drugi dzień, zaleca się codzienne sprzątanie.

Wysłodki buraczane i ich rodzaje

Wysłodki, które powstały poprzez wypłukanie cukru z buraków, podczas produkcji cukru, dostępne są w dwóch wariantach- melasowane, oraz wysłodki niemelasowane. Obie pasze, powstały w ten sam sposób, różnią się jednak zawartością cukru. W przypadku zwierząt, które mają tendencję do podjadania, szybkiego tycia, lub maja choroby, wykluczające przyjmowanie dużej ilości cukru, zaleca się wysłodki buraczane niemelasowane, które zostały niemal w całości, pozbawione cukru. Takie rozwiązanie, jest bezpieczne dla zwierząt, oraz nie generuje dodatkowych kosztów.

Kiedy stosować wysłodki?

Wysłodki buraczane, można stosować niemal przez cały rok. Jeśli jednak, zwierzęta mają dostęp do świeżej, smacznej i zdrowej paszy, jaką jest między innymi trawa, wysłodki zalecane są wyłącznie w okresie zimowym, gdy brakuje dostępu do naturalnej paszy. Jest to nie tylko zdrowe i wygodne rozwiązanie, ale również bardziej ekonomiczne.
Po zakupie, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża, należy przechowywać wysłodkę w szczelnie zamkniętym pojemniku, lub specjalnym worku.