I tak, i nie. Można powiedzieć, że przyzwyczajenie się i znalezienie dla siebie dogodnej metody rozwiązywania plansz to najtrudniejsze zadanie, jakie staje przed graczem, jednak gdy pokona się ten etap, rozwiązywanie łamigłówki staje się bardzo proste. Wystarczy pamiętać, żeby nie powtarzać tych samych cyfr w obrębie jednego wiersza, kolumny czy kwadratu. Kierując się tą zasadą, można poprawnie rozwiązać wiele łamigłówek typu sudoku.

Jeżeli jednak graczowi zależy na wysokim stopniu skomplikowania, może zdecydować się na rozwiązanie sudoku online trudne, które to posiadają bardzo wysoki stopień wprawy przy wypełnianiu pól. Wiele z nich określane jest mianem piekielnych bądź diabelskich, ponieważ ich rozwiązanie wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Często stanowią obiekt zainteresowania tylko wybranych graczy, nie zaś amatorów i hobbystów, którzy planują jedynie zabić czas na przewie między zadaniami czy w trakcie wolnego dnia, gdy za oknem pada deszcz.

W Internecie dostępne są także wersje łatwiejsze i średnio zaawansowane, które można rozwiązywać bezpośrednio na ekranie komputera i sprawdzać wyniki, bez konieczności upewniania się, że wszystkie cyfry zostały wpisane poprawnie.